Dominik Dán – Uzol

Dominik Dán - Uzol (audiokniha)

kúp audioknihu v digitále  kúp audioknihu na CD

Moje románové postavy sú viacmenej kombináciou viacerých skutočných osôb a ešte sú aj okorenené fiktívnym zveličením. Tých pár, čo sú skutočné, nebudem menovať, lebo cítim povinnosť ich identitu chrániť, a preto neprezradím ani to, kde v mojich románoch stojím ja.
Dominik Dán

→ Audiokniha Uzol | → Recenzie | → Hodnotenia | → Informácie o audioknihe

Audiokniha Uzol

↑ Na začiatok

V roku 1988 nastal v kariére Richarda Krauza významný zlom, postúpil o stupienok vyššie a z pochôdzkara sa stal detektív.

Hneď prvý prípad, vražda robotníka v ropnej rafinérii, mu dáva poriadne zabrať a namiesto toho, aby sa venoval Sylvii a malej dcére, ostáva v práci ešte dlhšie do noci než predtým. Možno aj preto, že rozohral veľmi riskantnú hru s krásnou bufetárkou Valikou. Na oddelení vrážd ešte nepracuje ani Chosé, ani Canis, ani krpatý Kuky, sú tam iba dvaja z budúcej partie, Burger a Hanzel. A obaja, ale najmä Burger sa chopia mladého eléva policajného remesla a rozhodnú sa z neho vychovať detektíva podľa svojich predstáv.

Politická situácia, súdruhovia z ministerstva, kolegovia zo Štátnej bezpečnosti, ale hlavne bezohľadnosť tej doby zavedú trojicu detektívov do naozaj bizarného prostredia medzi ostnaté drôty tiahnuce sa po celej štátnej hranici so západným svetom. Tu sa stane vražda vojenského pilota nadzvukových stíhačiek, vražda, ktorá mala zničiť Krauzovu kariéru už v zárodku. Pred detektívom leží gordický uzol. Či nájde odvahu rozseknúť ho, nevie. Zažíva niečo, s čím sa aspoň raz za život musí popasovať každý ozajstný muž…

Recenzie audioknihy Uzol

↑ Na začiatok

Přestože vyprávění plyne opět v poklidném tempu a narátor se tak zbytečně nepouští do žádných přehnaných hereckých etud, oproti předchozím dílům na svém projevu přeci jen trochu zapracoval a nebál se tentokrát více projevit především v akčních scénách.. Díky tomu dostávají tyto chvíle lepší atmosféru a celá nahrávka se tak posouvá o malý kousek dál.
Schefik – Dominik Dán – Uzol
Uzol je Dánova šestnásta kniha. V súčasnosti zrejme jeden z najpredávanejších slovenských autorov ňou v podstate nateraz štartuje kariéru Richarda Krauza a poslucháčovi v ňom vysvetľuje to, ako sa mladý pochôdzkar dostal na oddelenie vrážd, v akej dobe to bolo a čo všetko sa pri jeho príchode dalo označiť za preverovaciu skúšku. A informácia asi najzásadnejšia, vraciame sa do čias tuhého komunizmu, počas ktorého, keď si Štátna bezpečnosť na niekoho zasadla, nedala mu vydýchnuť. Hrdinovia tohto Dánovho príbehu by o tom vedeli rozprávať. Bezohľadnosť tej doby zavedie detektívov do naozaj bizarného prostredia medzi ostnaté drôty tiahnúce sa po celej štátnej hranici so západným svetom.
Palo Božík – Mŕtvy robotník, mŕtvy pilot a… eštebáci

Hodnotenia audioknihy od poslucháčov

↑ Na začiatok

Příběh, ve kterém Dán vykresluje začátky kariéry Richarda Krauze u kriminální služby. Děj se odehrává ještě před rokem 1989 a velice věrně vykresluje některé praktiky tehdejší státní bezpečnosti při práci se zájmovými a závadovými osobami. Tři samostatné příběhy se v závěru knihy protnou a Krauz bude muset rozetnou svůj vlastní gordický uzel. Tentokrát nechybí ani špionážní motiv, který je ovšem pojatý velmi civilně v duchu téměř forsythovském. Interpret jako vždy vynikající.
Napísal Petr v recenzii na webe Audiolibrix
Chronologicky první kniha Dominika Dána nás zavádí do roku 1988, do atmosféry normalizačního režimu, kdy ještě nikdo netuší, že se blíží konec. Nejde jen o detektivku, ale jde o propracované svědectví o divné době, což se typicky vidí jen v severských detektivkách. Dominik Dán totiž svoje detektivky vždycky zasadí do reálií, takže veškeré konání postav čtenář/posluchač vnímá v mnohem širších souvislostech. Žádná z postav není plytká, ale všechny jsou uvěřitelné a reálné. Marián Geišberg je vynikající a opět mu k tomu stačí mu k tomu vlastní hlas a dobrý text, nepotřebuje žádné efekty, prostě vypráví příběh a dělá to moc dobře.
Napísala RenataR v recenzii na webe Audiolibrix
Som mladší ročník, nezažila som socializmus. V škole sa nás síce o ňou pokúšali čo to naučiť, no tie ich metódy…..Samozrejme, že nám všetko prezentovali tak nudne ako keby rozprávali o tom ako išli v nedeľu na nákup mlieka. Vďaka Dominikovi, ale vidím, že to bolo iné kafé! A som veľmi vďačná, že pre tentokrát viac ako o detektívku išlo o nespokojnosť s danou dobou. Kniha mi veľa dala, veľa mi ozrejmila a naučila. No žiadne strachy nechýba tu ani napínavý príbeh, ani strhujúci dej, spád, akčnosť a humor! Nuž a pán Geišberg je na nezaplatenie!
Napísala Tete v recenzii na webe Audiolibrix

Informácie o audioknihe

↑ Na začiatok

Názov audioknihy: Uzol
Autor: Dominik Dán
Interprét: Marián Geišberg
Séria: Denník dobrého detektíva, #16
Dĺžka: 10 hodín a 15 minút
Rok vydania: 2015

Zvoľte si vašu menu
EUR Euro
Dominik Dán

Chcete vedieť o novinkách medzi prvými?

Žiaden problém!