Christopher McDougall – Stvorení pre beh

Christopher McDougall - Stvorení pre beh - Audiokniha

Kúp audioknihu vo formáte MP3 Kúp audioknihu na CD

Prekvapilo by ma, ak by bola lepšia kniha o športe, duchu a vede o vytrvalostnom behu ako Born to Run
David Fleming, ESPN.com

→ Audiokniha Stvorení pre beh | → Christopher McDougall (autor) | → Pavol Michalka (interprét)

 

Audiokniha Stvorení pre beh

↑ Na začiatok

Najlepšia kniha roka – Forbes a Washington Post
100 kníh, ktoré by ste si v živote mali prečítať – Amazon

Audiokniha Stvorení pre beh je veľkolepým dobrodružstvom plným neuveriteľných postáv, úžasných atletických výkonov, najnovších vedeckých poznatkov a najmä nefalšovanej inšpirácie.

Na jeho počiatku stojí jednoduchá otázka: Prečo ma bolí noha? Odpoveď sa autor Christopher McDougall vydal hľadať do kmeňa najväčších bežcov na Zemi, aby sa naučil ich tajomstvá. Pritom odhaľuje, že všetko, čo sme si kedy o behaní mysleli, je lož.

Tarahumarskí Indiáni žijú v extrémnych podmienkach mexických Medených kaňonov, odrezaní od sveta tým najdrsnejším terénom Severnej Ameriky, a strážia zabudnuté umenie. Celé stáročia sa v ňom zdokonaľovali.

Dokážu zabehnúť stovky kilometrov bez odpočinku a uštvať čokoľvek od jeleňa po olympijského maratónca. A pritom si vychutnajú každý jeden kilometer. Nadľudský talent sa v nich snúbi s nadprirodzeným zdravím a pokojom, vďaka čomu sú Tarahumarovia imúnni voči chorobám a konfliktom, ktoré sužujú moderné civilizácie.

Pomocou Caballa Blanca, záhadného samotára žijúceho s Indiánmi, neodhalil autor len tajomstvá Tarahumarov. Aj vo svojom vnútri objavil ultraatléta, keď sa pripravoval na životnú výzvu: osemdesiatkilometrové preteky srdcom tarahumarskej krajiny, v ktorej sa domorodý kmeň postaví proti podivnej skupine Američanov, vrátane veľkej ultramaratónskej hviezdy, krásnej mladej surfistky a bosonohého čudáka.

McDougall nás svojím ostrovtipom a bujarosťou vyvedie zo špecializovaných vedeckých laboratórií na Harvarde. Prenesieme sa s ním do rozpálených údolí a na mrazivé vrcholky Severnej Ameriky, kde sa čoraz viac ultrabežcov snaží posúvať hranice svojich možností.

Nakoniec sa staneme aj svedkami vrcholových pretekov v Medených kaňonoch. Stvorení pre beh je nevšedná kniha, ktorá vám nielen pohltí myseľ, ale stane sa aj inšpiráciou pre vaše telo. Stačí si uvedomiť, že tajomstvo šťastia vám leží rovno pri nohách. Že ako my všetci, aj vy ste stvorení pre beh.

 

Christopher McDougall (autor)

↑ Na začiatok

Christopher McDougall (1962) je Americký spisovateľ a novinár a bývalý vojnový korešpondent novinárskej agentúry AP (Associated Press). Písal tiež pre Esquire, The New York Times Magazine, Outside či Men’s Journal.

V roku 2009 vyšla jeho kniha Born to run (Stvorení pre beh) a okamžite sa stala celosvetovým bežeckým bestsellerom.

 

Pavol Michalka (interprét)

↑ Na začiatok

Pavol vyštudoval filozofiu a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Svoje moderátorské skúsenosti začal zbierať už ako žiak základnej školy, keď ho prijali do Detskej rozhlasovej dramatickej družiny Slovenského rozhlasu, kde účinkoval v rôznych rozhlasových hrách.

Počas štúdia na vysokej škole začal pracovať v rádiu Koliba (neskôr rádio Okey) ako moderátor spravodajstva. Neskôr ho bolo počuť v správach rádia Expres. Potom prijal ponuku v rádiu Viva, kde moderoval správy a neskôr robil aj šéfa spravodajstva.

Od roku 2008 moderuje v televízii JOJ reláciu Krimi a od roku 2012 ho môžete počuť aj v správach rádia Best FM.

Vo svojom voľnom čase sa rád obklopuje svojou rodinou, ktorá sa skladá z manželky a dvoch detičiek, rád sa stretáva s priateľmi, číta knižky a počúva rozhlasové hry.

Pavol Michalka nie je žiaden novináčik na poli audiokníh – v roku 2014 nahovoril napríklad audioknihu Jedz a behaj.

Christopher McDougall - Stvorení pre beh - Audiokniha

Kúp audioknihu vo formáte MP3 Kúp audioknihu na CD