Kontraktor

Spomienky slovenského vojaka z francúzskej cudzineckej légie a neuveriteľné príbehy z Ázie, Karibiku a Afriky.

Kontraktor

Ďalšie informácie

Autor

Interpret

Formát

MP3 na stiahnutie

„Netvrdím, že hodnoty odsunú existenčné problémy, ale ochutia zmysel nášho bytia.“ Peter Kijaba

Kontraktor je fenomén dvadsiateho prvého storočia, ktorý sa zrodil z chudoby a vojnových konfliktov. Kontraktora si najímajú súkromné osoby, firmy a politici, aby ich ochraňoval a sprevádzal na nebezpečných misiách. Kontraktor je telesne zdatný, psychicky odolný, dobre znáša ťažké podmienky a v krajnom nebezpečenstve sa rozhoduje s chladnou hlavou.

Skôr ako autor Peter Kijaba dostal ponuku na uzavretie kontraktu, prešiel tvrdým výcvikom vo Francúzskej cudzineckej légii. Odkrýva jej tabu, náročné podmienky a päťročný výcvik. Časť svojej služby absolvoval na misiách v Gabone, Džibuti a v Pobreží Slonoviny. Ako kontraktor pôsobil na Haiti, kde bol očitým svedkom zemetrasenia, o ktorom informovali médiá celého sveta. Apokalyptická skaza, beznádej, zúfalstvo a tisícky mŕtvych v krajine, kde nič nefungovalo ani v každodennom živote. Všadeprítomnú hrôzu a bezcitnosť opisuje tak živo, až má čitateľ pocit, že sa ocitol uprostred Port-au Prince zrovnaného so zemou. Posledných desať rokov prežil na kontraktoch v Afganistane a Iraku. Dnes pracuje v Stredoafrickej republike, medzičasom sa oženil a stal sa otcom.

FRANCÚZSKA LÉGIA
„Je to stroj s obrovským kvalitným ľudským potenciálom, ale so zastaraným aristokratickým vedením na najvyšších postoch. Takto nejako by som jednou vetou zhodnotil svoju skúsenosť. Neľutujem, že som bol súčasťou toho stroja. Neľutujem ani jeden jediný z tých tisícosemstodvadsiatich štyroch dní vo Francúzskej cudzineckej légii.“

POBREŽIE SLONOVINY
„Štát má však dlhodobé problémy s rebelmi (približne päťdesiattisíc hrdlorezov) ovládajúcimi sever krajiny. O ovládaní vlastne ťažko hovoriť, pokiaľ sa vypaľujú dediny, znásilňujú ženy a mužom pre istotu odtínajú ruky od lakťov dolu. Väčšinu rebelov tvoria sfetované detiská od dvanásť do osemnásť rokov. Nejde o boj za samostatnosť ani o revoltu proti korupcii či útlaku. Zaujíma ich len rabovanie a korisť. Skupiny rebelov – skoro vždy ide o rovnaké bandy – pôsobia desaťročia v celej oblasti od Guiney cez Libériu a Sierra Leone až po Pobrežie Slonoviny.“

HAITI
„Vtom ma prepadol živočíšny strach. Bolo to tu. Nebol to adrenalín. Cítil som ju! Smrť. Obrovská sila prírody, nemilosrdná, vražedná, s ktorou nič nenarobím. Akí sme len maličkí! Vôbec som nemal kontrolu nad situáciou. Podlaha sa hýbala. Nie samotná dlažba, ale celá dvanásťposchodová budova akoby stála na vode. Ako paluba malého parníka v rozbúrenom mori. Všade tma, svietili len malé núdzové svetlá. Bežať som nemohol, nešlo to. Nulová stabilita. Zapla sa svalová pamäť, prikrčil som sa, začal som drobčiť ako pri streľbe za pohybu...“

AFGANISTAN
„Rozdiel medzi Haiti a Afganistanom je v tom, že zatiaľ čo v jednej krajine sa chyby dajú napraviť – v Afganistane sa končí situácia vo väčšine prípadov fatálne. Keď vás prekvapí kriminálnik, vždy ho môžete presvedčiť, oklamať, podplatiť. S náboženským fanatikom však musíte nevyhnutne bojovať, pretože on sa určite nevzdá myšlienky zabiť vás.“

Chcel som podať aspoň malú správu o svete, ktorému chceme tak veľmi pomáhať v presvedčení, že ostatní sú na tom oveľa horšie. Namiesto toho, aby sme pomáhali sami sebe, aby sme hľadali hodnoty vo svojom vnútri, venujeme radšej groš iným , aby sme uľavili svojmu svedomiu. Zbytočne! Vychádzajúc z vlastnej skúsenosti, trochu sa obávam myšlienky, že ľudia dokážu nájsť hodnoty až vtedy, keď už sú úplne na dne, keď sa boja o vlastný život – podobne, ako som to sám zažil. Kiežby to bolo jednoduchšie! Peter Kijaba

Súvisiace produkty

Chcete vedieť o novinkách medzi prvými?

Žiaden problém!