Michael Connelly

Michael Connelly
Foto: Mark Coggins

Michael Connelly sa narodil vo Philadelphii, 21. júla 1956. S rodinou sa presťahoval na Floridu, keď mal 12 rokov.

Michael sa rozhodol stať sa spisovateľom po objavení kníh Raymonda Chandlera, keď navštevoval Floridskú univerzitu. Akonáhle sa rozhodol, ako hlavný odbor si vybral žurnalistiku a vedľajší tvorivé písanie, v ktorom jeden z jeho učiteľov bol spisovateľ Harry Crews.

Po absolvovaní, v roku 1980 pracoval Connelly v novinách v Daytona Beach a Fort Lauderdale na Floride, primárne sa špecializoval na kriminalitu. Vo Fort Lauderdale písal o polícii a kriminalite počas vysokej vlny vrážd a násilia, ktorá sa odohrávala na južnej Floride počas takzvaných kokaínovej vojny.

V roku 1986 on a dvaja ďalší reportéri strávili niekoľko mesiacov rozhovormi s pozostalými z veľkej leteckej nehody. Napísali príbeh o havárii a tých, ktorí prežili. Tento sa neskôr dostal medzi finalistov Pulitzerovej ceny.

Ten istý článok tiež katapultoval Connellyho do vyššej úrovne žurnalistiky a zaistil mu prácu reportéra krimi pre Los Angeles Times, jeden z najväčších magazínov v krajine, a priviedol ho do mesta, o ktorom písal práve jeho sposivateľský vzor – Chandler.

Michael je autorom vyše tridsiatich bestsellerov. S viac ako sedemdesiatimi štyrmi miliónmi kópií svojich kníh predávaných po celom svete a preložených do štyridsiatich cudzích jazykov je jedným z najúspešnejších doposiaľ žijúcich spisovateľov.

Jeho prvý román The Black Echo získal v roku 1992 prestížnu cenu Mystery Writers of America Edgar za najlepší prvý román. V roku 2002 Clint Eastwood režíroval a hral vo filmovej adaptácii románu Connelly 1998 Blood Blood.

Michaelova kariéra bola ocenená diamantovou dýkou z CWA v roku 2018.

Vo vydavateľstve Publixing postupne vychádza celá séria detektíva Boscha v podobe audikníh.

Vydali sme
Audioknihy

Michael Connelly - Temná ozvena

Temná ozvena

Detektív Harry Bosch za vojny slúžil u takzvaných „tunelových potkanov“ – čistil tunely pod vietnamskými dedinami od partizánov. Keď narazí na prípad vraždy svojho spolubojovníka, rýchlo zistí, že sa temnoty z podzemia len tak nezbaví… Michael Connelly - Čierny ľad

Čierny ľad

Detektív Harry Bosch má na Vianoce službu, no k samovražde kolegu z protidrogovej brigády pošlú ľudí z úplne iného oddelenia. Všetko nasvedčuje tomu, že naozaj išlo o samovraždu, a polícia chce prípad oficiálne uzavrieť, ale Bosch sa rozhodne prípad prešetriť…

Pripravujeme
Audioknihy

Michael Connelly - Tichá noc

Tichá noc

Bosch pokračuje vo vyšetrovaní vraždy z roku 2009, keď zahynula dcéra Elizabeth Claytonovej, ktorá mu kedysi zachránila život. Svojskými pracovnými postupmi zavaril u kolegov v San Fernande a situácia kulminuje, keď Boscha unesie mexická mafia…