Dominik Dán – Nežná fatamorgána

Dominik Dán - Nežná fatamorgána (audiokniha)

kúp audioknihu v digitále  kúp audioknihu na CD

Bez poznámok, náčrtkov a časových osí sa detektívka písať nedá, aspoň nie dobrá. Aj ja používam more poznámok a ku koncu každého románu sa mi kopia na stole, ale netapetujem si nimi pracovňu, ostávajú poruke na stole a po skončení práce ich zbalím do obalu a idú do zásuvky určenej na archiváciu.
Dominik Dán

→ Audiokniha Nežná fatamorgána | → Recenzie | → Hodnotenia | → Informácie o audioknihe

Audiokniha Nežná fatamorgána

↑ Na začiatok

Tretí príbeh z obdobia novembra 1989, z obdobia detektívnych začiatkov Richarda Krauza. Nežná revolúcia vrcholí a v štrnganí kľúčov zanikne osamelý výkrik, že niekde blízko je bezcitný surový vrah…

Richard Krauz pracuje na oddelení vrážd už rok a pol, no ešte stále je v očiach starších kolegov iba kriminalistické ucho.

Jeho učiteľ, detektív Eduard Burger, má na stole tri staré nevyriešené vraždy mladých dievčat, ktoré vrah znásilnil a zahrdúsil na lavičke mestského parku. Modus operandi všetkých troch vrážd jednoznačne nasvedčuje, že ide o toho istého páchateľa. Vyšetrovanie si vyžaduje špecializovaný tím, no socialistické vedenie polície tento fakt ignoruje. Nechce medzi obyvateľmi vyvolať zbytočnú paniku. Štvrtá vražda sa stane mesiac pred revolúciou a Burgerove varovanie, že vrah neprestane, sa potvrdí.

Už nikto nepochybuje, no už je neskoro.

Recenzie audioknihy Nežná fatamorgána

↑ Na začiatok

Klapka / strih. Je november 1989. V Prahe už to vrie a čaká sa, čo bude na Slovensku. Štátna bezpečnosť sa utrhla z reťaze a pre svoje istoty je ochotná urobiť čokoľvek. Hoci i zabiť študenta, ak má deklarovať svoju silu. Verejná bezpečnosť je v uliciach, nie však preto, aby pomáhala a chránila, ale preto, aby buzerovala vrieskajúcich študentov, ktorí sa rozhodli, že si u nás zariadia demokraciu. Čo má ruky a nohy je v uliciach, všetko ide bokom, aj vražda.
Palo Božík – Zvláštne, ako socializmus niekedy pripomína dnešok
Dominik Dán na pozadí medziľudských vzťahov policajnej stanice nerozohral len príbeh nevyriešených vrážd mladých dievčat. Pri pozornom počúvaní som objavila ešte niečo – kus histórie (pre niektorých tak blízkej, pre mňa vzdialenej). A hoci sa prvé sekundy počúvania ozýva z reproduktoru autorova povestná fráza – Mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, hoci sa môžu niekomu zdať akési povedomé… odporučila by som audioknihu ako povinné počúvanie na hodiny dejepisu.
Eva Hrašková – Dominik Dán – Nežná fatamorgána – Audiokniha
Dán opět pokračuje v zajetých kolejích, pokud jste tedy četli, nebo poslouchali jeho předchozí knihy, ani Něžná fatamorgána pro vás nebude žádným překvapením. Přesto pár obměn najdeme, autor opět využívá přeskakování v dějové linii a navíc začíná vyprávět příběh dost netypicky v době, kdy Richard Krauz, se kterým je celá série spjatá, ještě na kriminálce nedělal.
Schefik – Dominik Dán – Nežná fatamorgána
Marián Geišberg se svého úkolu zhostil naprosto se ctí a většina posluchačů by snad až na pár slovních perliček nemusela mít s pochopením slovenského textu problém. Kdo má rád detektivky stojící na solidních základech z reálného života kriminalisty ve stylu televizních Případů 1. oddělení, neměl by minout ani sérii Naše Mesto od našich východních sousedů. A to zcela bez obav i ve zvukové podobě.
Tomáš Macháček – Lavičkový vrah

Hodnotenia audioknihy od poslucháčov

↑ Na začiatok

Na příběhu by nebylo nic tak zajímavého, kdyby nebyl opět podán tak autentickým způsobem. Takovým, který přibližuje práci tehdejšího SNB, tedy dobu kdy byla stranická knížka víc, než odznak kriminálky VB. V tomto příběhu není ještě kompletní “naše stará známá parta vraždárov” a tak se může cítit fanoušek této “party” o něco ochuzen. Ale není tomu tak. K partičce se později přidá i Krauz (který byl v té době asi marod) možná nám to odhalí jiný příběh a jiná kniha, ke které jsem se zatím nedostal a na pomoc přijde i jistý Müller, který byl k trojici přiřazen, aby jim pomohl rozplést složitý řetězec dalších násilných činů, které se odehrávají stále na stejném místě.
Napísal Kent v recenzii na webe Audiolibrix
Dominik Dán nesklamal, humorom jemu príznačným, okorenil takmer každú kapitolu, okorenil revolučný november 1989, hoci sa pomery v spoločnosti menili zo dňa na deň. Osudy ľudí, hercov, študentov, policajtov, no aj obetí a vrahov, sa pretínali na námestí, v štrnganí kľúčov takmer zanikla túžba oddelenia vrážd po spravodlivosti. Neskúmala som súslednosti s ostatnou tvorbou autora, od knihy som očakávala oddych, napätie aj prekvapenie. Autor mi ho spolu s Mariánom Geišbergom naservíroval nielen pri nedeľnom oddychu, ale aj pri sobotnom upratovaní a varení. A keďže ako žena, dokážem robiť viac vecí naraz, mala som vďaka nim plnohodnotný zážitok. Nech žijú audioknihy!
Napísala Eva v recenzii na webe Audiolibrix
Veľmi dobre realisticky a pravdivo opísaná situácia doby pred a počas novembra 89, príbeh je zaujímavý a úplne dokumentuje situáciu ktorá planovani v danom období v bývalej Československu. Páči sa mi spôsob akým vykreslil tieto čas D.D. Pretože nám starším umožňuje znovuprežiť zaspomínať si na ćasy ktoré sú dnes temer neuveriteľné ale zároveň nám ukazuje že stačí málo a podobné situácie môžeme prežiť aj dnes. Najmä tie týkajúce sa práce polície.
Napísala Dada v recenzii na webe Audiolibrix

Informácie o audioknihe

↑ Na začiatok

Názov audioknihy: Nežná fatamorgána
Autor: Dominik Dán
Interprét: Marián Geišberg
Séria: Denník dobrého detektíva, #22
Dĺžka: 9 hodín a 48 minút
Rok vydania: 2016

Zvoľte si vašu menu
EUR Euro
Dominik Dán

Chcete vedieť o novinkách medzi prvými?

Žiaden problém!